Obecnie Rol-Ryż jest jednym z największych dostawców ryżu w Europie i największym importerem ryżu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Historia zakładu

Początki naszego przedsiębiorstwa sięgają 1928 r., kiedy to na terenie portu w Gdyni w latach 30. otwarto Łuszczarnię ryżu. Był to w tym czasie największy tego typu zakład w Europie.
Po II wojnie światowej fabrykę włączono do Polskich Zakładów Zbożowych. Przemiany społeczno-gospodarcze, rozpoczęte w Sierpniu 1980 r., umożliwiły ponowne utworzenie samodzielnej firmy zajmującej się przetwórstwem ryżu.

1 maja 1992 r. rozpoczęło działalność Przedsiębiorstwo „Rol-Ryż” Spółka z o.o. Przeprowadzono kolejne etapy modernizacji i rozbudowy zakładu. Rol-Ryż zdobywał doświadczenie i budował rynek ryżu w Polsce.

W tym okresie firma koncentrowała swoją działalność głównie na rynku krajowym oraz na współpracy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja).

Po przystąpieniu Polski do UE w 2004 r. udziały w Rol-Ryż nabyła Grupa Marbour, posiadająca swoje zakłady produkcyjne w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Kanadzie oraz na wyspach Reunion, Gwadelupa i Mauritius.

Marbour należy do Federacji Europejskich Przetwórców Ryżu (FERM), reprezentującej branżę na forum europejskim.

W kolejnych latach nastąpił intensywny rozwój firmy. Zainstalowano nowoczesne linie do procesów obróbki ryżu, kontroli jakościowej oraz do automatyzacji paczkowania i magazynowania.
Obecnie Rol-Ryż jest jedynym profesjonalym zakładem przetwórstwa i obróbki ryżu oraz jego największym importerem w Europie Środkowo-Wschodniej.